آزمون تیزهوشان

مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی، غیر انتفاعی، مدارس دولتی و… از مدارس معتبر ایران زیر نظر ارگان آموزش و پرورش هستند. معیاری که بین آن ها تمایز ایجاد می کند سطح علمی و متد آموزشی آن‌ها است. در بین این مدارس، مدرسه تیزهوشان به دلیل تدریس کتاب های تکمیلی و جزوات آموزشی، برگزاری آزمون و توجه به وضعیت تحصیلی دانش آموزان جزو مدارس برتر ایران شناخته می شود.

در مدارس استعداد درخشان یا تیزهوشان دانش آموزانی که ضریب هوشی بالایی دارند تحصیل می‌کنند. علاوه بر دانش آموزانی استثنائی، در این مدارس دبیران و معلمان حرفه ای نیز حضور دارند که شرایط را برای تحصیل دانش آموزان تیزهوش فراهم می کنند. همچنین امکانات این مدارس بسیار بالاتر و بهتر از مدارس دولتی و غیرانتفاعی می‌باشد. همین عامل موجب افزایش داوطلبان در آزمون تیزهوشان شده است؛ بنابراین رقابت شدیدی بین متقاضیان شکل گرفته است و هر ساله تعداد شرکت کنندگان در آزمون تیزهوشان بیشتر از سال قبل می‌شود.

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) برای بررسی و ارزیابی سطح علمی داوطلبان و شناسایی افراد با ضریب هوشی بالا و استعداد های برتر، آزمونی تحت عنوان آزمون استعداد برتر یا تیزهوشان برگزار می کند تا داوطلبانی که صلاحیت تحصیل در بهترین مدارس ایران را دارند شناسایی شوند. داوطلبان فقط با کسب نمره قبولی می توانند در این مدارس ثبت نام کنند.

در ادامه مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با هر آنچه درباره مدارس و آزمون تیزهوشان نیاز است بدانید، آشنا کنیم.

تاریخچه آزمون تیزهوشان

بهروز برومند به همراه کارشناسان آموزشی آمریکایی در سال ۱۳۵۵ مدارس استعداد درخشان یا تیزهوشان را پایه گذاری کرد. این مدارس در مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم، آزمون ورودی برگزار می کنند تا دانش آموزان واجد شرایط بتوانند تحصیلات خودشان را در بهترین مدارس از لحاظ سطح علمی، ادامه بدهند.

آزمون تیزهوشان از چه پایه هایی است؟

آزمون تیزهوشان برای شناسایی استعداد های برتر در ورودی متوسطه اول یعنی پایه ششم به هفتم، و ورودی متوسطه دوم یعنی پایه نهم به دهم طراحی می شود. به طور کلی آزمون تیزهوشان برگزار می‌شود تا دانش آموزان بتوانند مقطع راهنمایی و یا مقطع تحصیلی دبیرستان را در بهترین مدارس تهران بگذرانند.

آزمون تیزهوشان چگونه است؟

داوطلبانی که قصد تحصیل در مدارس استعداد درخشان را دارند، می بایست در آزمونی که توسط سمپاد یا سازمان ملی پرورش استعداد درخشان برگزار می شود شرکت کنند. این آزمون به صورت تستی و چهار گزینه ای طراحی می شود تا دانش آموزان زمان کافی برای پاسخگویی به سوالات را داشته باشند. همچنین شرکت کنندگان در آزمون تیزهوشان در روز امتحان، به همراه مدارک شناسایی (کارت ملی و یا شناسنامه) در محل آزمون حاضر می‌شوند.

آزمون تیزهوشان در کل از چهار مرحله تشکیل شده است، که هر مرحله به شرح زیر است:

مرحله اول: تست‌های چهارگزینه‌ای شامل دروس عمومی مانند ادبیات فارسی و همچنین دروس تخصصی شامل شیمی، فیزیک و ریاضیات.

مرحله دوم: تست‌های چهار گزینه‌ای با محوریت تفکر منطقی و شامل سوالاتی درباره تفکر خلاق، قدرت حل مسئله، الگویابی و تفکر منطقی.

مرحله سوم: تست‌های چهار گزینه‌ای با محوریت تفکر نمادین شامل سوالاتی درباره تفکر نمادین، انتقال اطلاعات و یا روابط فضا و زمان.

مرحله چهارم: تست‌های چهار گزینه‌ای با محوریت تفرک فضایی و سنجش قدرت تحلیلی شامل دروس هندسه و روابط فضایی.

نمره این آزمون از صد (۱۰۰) بوده که بین این چهار قسمت از آزمون تقسیم می شود. همچنین داوطلبان می بایست در زمانی تقریباً حدود ۱۵۰ دقیقه، به سوالات جواب دهند.

شرایط شرکت در آزمون تیزهوشان

یکی از شرایط ثبت نام در مدارس استعداد درخشان داشتن تابعیت ایرانی است؛ البته به این معنی نیست که اتباع خارجی نمی توانند در آزمون ورودی تیزهوشان ثبت نام کنند‌. اتباع خارجی می بایست در هنگام ثبت نام در سایت سنجش، کد اتباع خود را با دقت وارد نمایند.

همچنین دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان برای پایه هفتم را دارند، می‌بایست درمقاطع تحصیلی پنجم و ششم ابتدایی نمرات بالایی را در تمامی دروس خودشان کسب کرده باشند. شرط بعدی مجاز بودن برای شرکت در آزمون تیزهوشان از مقطع نهم به دهم، کسب معدل بالای ۱۹ در پایه هشتم است. اما چرا معدل پایه هشتم معیار است؟

چون آزمون تیزهوشان در پایه نهم برگزار شده و حین ثبت نام در سایت سنجش، لازم است تا معدل سال تحصیلی هشتم فرزندانتان را وارد کنید.

آزمون تیزهوشان

مراحل ثبت‌نام آزمون تیزهوشان

 

برای ثبت نام در آزمون تیزهوشان وارد سایت my.medu.ir شوید و در اولین گام نقش خود را انتخاب نمایید.

سپس کادر کد ملی و سریال شناسنامه را با دقت پر کنید. بعد از ورود به کارتابل دانش آموزی بر روی گزینه آزمون سمپاد و سپس بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

در صفحه بعدی، پایه تحصیلی خود را انتخاب کرده و فرم ثبت نام را پر و ذخیره کنید. بعد از تکمیل فرم ثبت نام آزمون تیزهوشان، وارد صفحه پرداخت هزینه می‌شوید و بعد از پرداخت، کد پیگیری ثبت نام خود را دریافت خواهید کرد.

متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که فرم ثبت نام امکان ویرایش ندارد و در همان ابتدا می‌بایست، اولویت های انتخابی و اطلاعات شخصی را به درستی وارد کنند.

شرایط پذیرش در آزمون تیزهوشان

از شرایط مهم پذیرش در مدارس تیزهوشان، کسب نمره قبولی در آزمون این مدارس است‌. تمام داوطلبان برای قبولی در این آزمون، می‌‎بایست بالاترین نمره را از تمامی دروس کسب کنند. نمره قبولی معیار مهمی برای ورود به مدارس استعداد درخشان است؛ بنابراین میانگین نمره داوطلبان باید حداقل بالای ۷۰ باشد‌ تا شانس تحصیل در این مدارس را بدست آورند.

آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم از کتب درسی طراحی نمی شوند و در اغلب موارد سوالات به صورت هوشی طراحی می‌شوند. یعنی فقط دانش آموزانی که ضریب هوشی بالایی دارند و یا بر روی تقویت ضریب هوشی خودشان کار کرده باشند، می‌توانند به خوبی به سوالات این آزمون‌ها پاسخ دهند. به عبارت دیگر دانش آموزان حتماً ملزم به خرید منبع و کتاب‌های مکمل و آمادگی نیستند و باید بر اساس هوش و ذکاوت خود به این سوالات پاسخ دهند.

کلاس‌های آمادگی تیزهوشان

علاقه مندان به شرکت در آزمون تیزهوشان می‌توانند برای آمادگی در آزمون هوش، در دوره ها و کلاس‌های آمادگی تیزهوشان شرکت کنند. در این کلاس‌ها کادر آموزشی حرفه‌ای و اساتید برتر حضور دارند که دانش آموزان را با درجه سختی سوالات تستی آزمون تیزهوشان و نحوه پاسخگویی به آن‌ها آشنا می کنند. دانش آموزان می توانند با شرکت در آزمون‌های شبیه ساز تیزهوشان که توسط کلاس آمادگی تیزهوشان برگزار می شوند، سطح هوشی و قدرت پاسخ دهی به سوالات خود را بسنجند. همچنین در این دوره برای موفقیت بیشتر دانش آموزان جلسات مشاوره تحصیلی نیز برگزار شده و دانش آموزان تا زمان شرکت در آزمون نهایی، می توانند با پشتیبان تحصیلی خودشان در ارتباط باشند.

آزمون تیزهوشان

کتاب‌های و منابع امتحانی تیزهوشان

کتاب های کمک آموزشی آزمون تیزهوشان می‌تواند به داوطلبان در جهت پاسخگویی بهتر و دقیق‌تر به سوالات هوش و ریاضیات این آزمون کمک کند. این کتاب‌ها شامل مباحثی همچون موارد زیر هستند:

  • تمرکز
  • سرعت عمل
  • هوش تجربی
  • هوض محاسباتی
  • قدرت تحلیل ریاضی
  • قدرت تحلیل تصویری

کتاب‌های کمک آموزشی برای آزمون تیزهوشان، دارای نمونه سوال، آزمون‌های جامع، پاسخنامه و درسنامه کامل جهت آموزش مباحث درسی می‌باشد. این کتاب‌ها بر اساس رویکرد آزمون‌های مدارس استعداد درخشان طراحی شده و سوالات آن‎ها، مشابه با سطح سوالات آزمون تیزهوشان است.

استراتژی‌هایی برای آمادگی شرکت در آزمون تیزهوشان

اگر می‌خواهید فرزندان خودتان را برای شرکت در آزمون تیزهوشان آماده کنید، می‌توانید از استراتژی و راهکارهای زیر استفاده کنید:

۱. شروع زود هنگام

اولین قدم برای موفقیت، شروع به تست زدن و مطالعه نمونه سوالات آزمون تیزهوشان پیش از ثبت نام برای این آزمون می‌باشد. در واقع بهتر است تا ماه‌ها قبل از ثبت نام برای آزمون، روند تست زدن و مطالعه را در فرزندان خودتان به عادتی روزمره تبدیل کنید.

۲. شناخت قالب آزمون‌های تیزهوشان

پیش از آنکه فرزندتان سر جلسه آزمون تیزهوشان حاضر شود، باید با نمونه سوالات و قالب سوالاتی که برای این آزمون طراحی می‌شوند آشنا باشد. توصیه می‌شود پیش از شرکت در آزمون، حتماً نمونه سوالات آزمون در خانه بررسی شوند.

۳. تمرین منظم و مرتب

برای آنکه بتوانید درصدها و ترازهای قابل قبولی از سوالات تستی را کسب کنید، بهتر است تا به صورت منظم و مرتب تمرین کنید. تنها تمرین مستمر تست زنی و همچنین شناخت الگوریتم‌های سوالات هوش، موجب موفقیت دانش آموزان در آزمون تیزهوشان خواهند شد.

۴. تقویت تفکر انتقادی:

یکی از مهارت‌های مهمی که در استراتژی آمادگی برای آزمون تیزهوشان هدف قرار می‌گیرند، تقویت تفکر انتقادی فرزندان شماست. به فرزندان خود نحوه حل مسائل و معماها را از روش‌هایی خلاقانه و انتقادی آموزش دهید، تا نتایج خوبی را از آزمون تیزهوشان کسب کنند.

نمونه سؤالات تیزهوشان

دانش آموزان می‌توانند برای آشنایی با سطح سوالات آزمون تیزهوشان، نمونه سوالات سال‌های گذشته را مطالعه و بررسی کنند. در واقع دانش آموزان باید با خلاقیت خود و همچنین به کارگیری اصول پاسخ دهی به سوالات تستی، به نمونه سوالات تیزهوشان در سال‌های قبل پاسخ بدهند. اینگونه می‌توانند خود را برای آزمون به خوبی آماده کنند.

یکی از چالش های شرکت در آزمون ورودی تیزهوشان پاسخ دقیق و صحیح به سوالات هوش است. عده‌ای از دانش آموزان از نوع و درجه سختی سوالات هوش در آزمون استعدادهای درخشان هیچ اطلاعی ندارند و نمی‌دانند چطور و چگونه برای آزمون خود آماده شوند.

شهریه مدارس تیزهوشان

والدین دانش آموزانی که موفق به کسب پذیرش در مدارس تیزهوشان شده‌اند، می‌بایست مبلغی تحت عنوان شهریه مدارس استعدادهای درخشان را پرداخت نمایند. این شهریه به منظور ارائه خدمات رفاهی و آموزشی باکیفیت بالا به دانش آموزان، از سوی والدین پرداخته می شود. میزان شهریه این مدارس در هر منطقه متفاوت بوده و معمولاً بر اساس توانایی مالی ساکنان هر منطقه دریافت می‌شود.

ادامه تحصیل در بهترین مدارس ایران آرزوی تمامی دانش آموزان است؛ بنابراین والدین گرامی می‌بایست برای موفقیت فرزندان خود در آزمون ورودی تیزهوشان ضمن هزینه کردن برای کلاس‌ها و کتب کمک آموزشی، بهترین مدارس را برای آمادگی فرزندان خود در این آزمون انتخاب نمایند. از این رو است که فرزندان شما می‌توانند به خوبی آماده شرکت در آزمون تیزهوشان شوند.

تراز قبولی تیزهوشان

درصد پاسخگویی به سوالات هر درس، میانگین نمرات دانش آموزان در آزمون تیزهوشان را حاصل رقم می‌زند‌. در واقع دانش آموزان برای قبولی در مدارس تیزهوشان باید تراز بالایی را از درصد پاسخگویی کسب کنند. تراز قبولی در آزمون تیزهوشان توسط درصدهای محاسبه شده به دست می‌آید. حال هرچه درصد بالاتر باشد، تراز قابل قبول‌تری را به وجود خواهد آورد.

درصدی که دانش آموزان از هر درس و سوالی کسب می‌کنند، با توجه به سختی سوالات و همچنین عملکرد فردی خودشان متفاوت است. تراز، رتبه و درصدهایی که برای قبولی در آزمون تیزهوشان مدنظر هستند، همگی بر اساس عملکرد دانش آموزان سنجیده می‌شوند.

قبولی در آزمون تیزهوشان با مدرسه پیشرو

قبولی در مدارس استعدادهای درخشان کار هر دانش آموزی نیست، چرا که فقط دانش آموزانی می‌‎توانند در این آزمون نمره قبولی را کسب کنند که با هوش و ذکاوت بسیار بالایی به سوالات پاسخ دهند. در واقع هدف این مدارس جذب دانش آموزان برتر در هر نقطه از ایران بوده تا بتوانند افرادی با سطح علمی و دانش بسیار بالا را تربیت کنند.

دبستان پسرانه پیشرو واقع در شرق تهران، محله تهرانپارس یکی از بهترین و مجهزترین مدارس در مقطع ابتدایی می‌باشد. این مدرسه بیش از ۲۰ سال است که مشغول به آموزش و پرورش دانش آموزان پسر در مقطع دبستان و بر اساس به روزترین متدهای آموزشی می‌باشد.

دبستان پسرانه پیشرو اولین مدرسه در کشور ایران است که از سیستم  آموزشی کیف در مدرسه استفاده کرده و توانسته نتایج رضایت بخشی را کسب کند.

اگر قصد دارید تا فرزندتان علاوه بر موفقیت در آزمون تیزهوشان دوره تحصیلی ابتدایی خوب و باکیفیتی داشته باشد، بهتر است با خدمات درجه یک مدرسه پسرانه پیشرو آشنا شوید و فرزندتان را در این مدرسه ابتدایی متمایز ثبت نام کنید.

 برای آشنایی بیشتر با مدرسه پیشرو و یا شرایط ثبت نام فرزندانتان در این مجموعه، می‌توانید با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *