طرح و ایده پارک علم و خلاقیت در تابستان ۱۳۹۷ ارائه شده و با تلاش و کوشش فراوان ، شرایط لازم برای بهره برداری حداکثری دانش آموزان فراهم آمده و در هفته ابتدایی مهرماه با حضور دانش آموزان و مدیریت مجموعه افتتاح و به بهره برداری رسید.
اهداف گسترده و متنوعی برای این فضا در نظر گرفته شد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم .
مجموع فعالیت ها و برنامه ریزی های صورت گرفته در این فضا با دوهدف کلی تدوین می گردند :

۱- آشنایی بیشتر و ملموس تر دانش آموزان با مباحث مطرح شده در کتب درسی به ویژه کتاب علوم
۲- افزایش مهارت ها و توانایی های عملی دانش آموزان در زمینه ها و رشته های مختلف

لذا در راستای اهداف ذکر شده اقدامات زیر صورت گرفت :
– گردآوری گونه های جانوری مختلف از جمله پستانداران ، پرندگان و آبزیان
– گردآوری انواع خاک ، شن ، ماسه و بسترهای کشت گوناگون
– گردآوری بیش از ۵۰ گونه بذر و دانه ی مختلف جهت معرفی مصارف دارویی ، خوراکی و نحوه کشت و پرورش
– فراهم سازی قریب به ۵۰ متر مربع بستر کشت جهت انجام فعالیت کشاورزی توسط دانش آموزان
– گردآوری بیش از ۲۰ گونه گیاه آپارتمانی و زینتی جهت معرفی و بیان شرایط نگهداری و تکثیر آن ها
– آماده سازی فضایی کنترل شده به لحاظ دما و رطوبت جهت انجام عمل نشاء گیری و رشد و تکثیر گیاهان خاص
– فراهم سازی برخی گیاهان کاربردی به لحاظ مصرف دارویی ، دمنوش و عرقیات
– گردآوری بیش از ۵۰ گلدان دیواری ، به منظور اجاره دهی به دانش آموزان جهت انجام امور کشت و کشاورزی
( با برنامه ریزی های صورت گرفته ، تمامی کلاس ها از تمامی پایه ها ، به صورت هفتگی از این فضا و امکانات آن استفاده می کنند. )

شایان ذکر است که تمامی آزمایشات پایه ها نیز ، در قسمت کارگاهی پارک علم و خلاقیت انجام می شود.
با برنامه ریزی های صورت گرفته ، سعی شده تا دانش آموزان در طول زنگ تفریح های خود نیز بتوانند به شکل هدفمند از این فضا استفاده کنند در این راستا زنگ کشاورزی ، شیمی و همینطور رباتیک شکل گرفت تا علاقه مندان و دانش آموزان مستعد بتوانند در فضایی مناسب به کسب تجربه و مهارت مشغول شوند.
دانش آموزان در گروه های سه نفری و با در اختیار داشتن ابزار و تجهیزات مورد نیاز در این زمینه ها، به ساخت ربات و تولید فراورده های شیمیایی کاربردی می پردازند.
همچنین این فضا، با توجه به علاقه مندی و یا تجربه قبلی دانش اموزان اقدام به تشکیل گروه های کسب و کار کرده تا ضمن کسب تجربه و مهارت و همینطور تقویت روحیه همکاری و کار گروهی و با فعالیت های اقتصادی نیز به شکل کاملا ملموس آشنا شوند و در کنار درک مفهوم واقعی سود و زیان و ارزش افزوده با کسب سود مالی هر چند اندک، به خودباوری و اعتماد به نفس حقیقی برسند.

در راستای انعطاف پذیری بیشتر فرایند تدریس و فعالیت های دانش آموزان در بخش های مختلف پارک تخته وایت برد و کارگاه و نیکمت و صندلی فراهم شده تا وابسته به نیاز دانش آموزان و معلمان بتوانند در تمامی بخش های پارک از آن ها استفاده کنند.

اتاق آزمایشگاه نیز در پارک علم و خلاقیت گنجانده شده . این اتاق با ظرفیت ۲۵ نفر مجهز به ویدئو پروژکتور و اسمارت برد بوده و دانش آموزان می توانند به صلاح دید مربی خود در این فضا فعالیت های خود را پیش بگیرند.

طی زنگ های کشاورزی انواع روش های تکثیر ، شرایط نگهداری گیاهان مختلف و انواع روش کاشت ، به مرور اطلاعات مرتبط و مفید در این زمینه به آن ها منتقل گردد.
همراه با فرآیند اجاره دهی گلدان به دانش آموزان هر ماه گلدان برتر انتخاب و مستاجر نمونه برگزیده می گردد. معیار این انتخاب ها در رعایت نظم و نظافت محیط، گلدان مرتب و تمیز، گیاهانی با شرایط مناسب، آبیاری صحیح و …. خواهد بود.

طی زنگ های کشاورزی دانش آموزان با پرداخت مبلغی مشخص از واحد پولی مدرسه، می توانند گلدان و بستر کشتی را به مدت یک ماه در اختیار بگیرند و در حقیقت اجاره کنند همراه با آن مستاجر حق انتخاب از بین گونه های مختلف بذر را خواهد داشت تا با کاشت و نگهداری و مسئولیت پذیری آن ها عملا فعالیت کشاورزی خود را آغاز کنند. به هنگام تحویل گادان ها توضیحات لازم در خصوص نحوه کاشت و شرایط نگهداری و آبیاری مناسب بذر و گیاه بر آن ها منتقل می گردد.